Hlasů, které oponují překladatelům novely tzv. zdravotnického zákona, přibývá.rada

    Nestátní neziskové organizace – a nejen ony – se netají obavou z následků jejího případného přijetí. Vůči novele se vyhranili zástupci organizací prospěšných dětem a mládeži, lidé z vedení základních škol, lídři dobrovolníků i místních samospráv menších obcí a měst. Vadí jim zejména represivní složka chystané legislativní změny, již někteří neváhají označovat za likvidační. O novele má jednat Poslanecká sněmovna na schůzi, která začíná 10. března.

    Z tiskové konference k novele zdravotnického zákona (foto Jiří Majer)Širokoúhlé názorové sblížení oponentů novely se projevilo i během tiskové konference, jež se v prostorách České rady dětí a mládeže (ČRDM) konala 9. března 2015. Před novináře svorně usedli předseda ČRDM Aleš Sedláček, zástupce ředitelky ZŠ Tuchlovice Jan Bejček, předseda Sdružení pracovníků Domů dětí a mládeže (DDM) Libor Bezděk, lékař-hematolog Petr Turek (Česká tábornická unie) a – aby ani průnik s komerční sférou v dané oblasti nezůstal prázdný – Miroslav Topinka, jednatel cestovní kanceláře nesoucí jeho příjmení.

    Předseda ČRDM Aleš Sedláček (foto Jiří Majer)„Pokuty, které novela stanoví pro naše členy a další pořadatele jsou neúnosné a je potřeba je podrobit revizi,“ míní Aleš Sedláček. Nabídl srovnání s pokutami za rychlou jízdu, které ve výjimečných případech dosahují desetitisíce korun, přičemž ta bývá jednou z hlavních příčin smrtelných nehod. Společenská nebezpečnost je tedy neporovnatelná. Podle Aleše Sedláčka by se novela „měla soustředit na to, aby odstranila zbytečnou administrativní zátěž pro rodiče, kteří posílají děti na zotavovací akce, a nevyužívat pořadatele – dobrovolníky v dětských organizacích, sportovce, vedoucí táborů a řadu dalších – pod obrovským strachem z likvidačních sankcí jako nástroj tlaku na rodiče.“

    Zástupce ředitelky ZŠ Tuchlovice Jan Bejček v rozhovoru pro Českou televizi (foto Jiří Majer)Ačkoliv tomu trend, zjištěný ze statistických údajů Ministerstva zdravotnictví ČR, nikterak nenapovídá, chystá se razantní zpřísnění sankcí za správní delikty na tzv. zotavovacích akcích – příkladně na letních dětských táborech. Ale nejde zdaleka jen o ně, totéž se může týkat třeba i školních výletů. Ve výčtu bodů, s nimiž kritici novely zdravotnického zákona zásadně nesouhlasí, najdeme např. i očkování jako podmínku účasti na škole v přírodě či zotavovací akci. „Z mého pohledu,“ nechal se slyšet Jan Bejček, „se kvůli novele stává škola nástrojem státu pro vymáhání některých povinností stanovených zákonným zástupcům dětí. Učitel Jan Bejček (vlevo) a předseda ČRDM Aleš Sedláček (foto Jiří Majer)Třeba u očkovacích povinností vstupuje škola, respektive učitel, do vztahu zákonní zástupci – stát a pod hrozbou stotisícové pokuty de facto nutí zákonné zástupce, aby dodrželi svou zákonnou povinnost – aby jejich dítě bylo řádně proočkováno, protože teprve pak může odjet se svými spolužáky na školu v přírodě. S těmi samými spolužáky,“ zdůrazňuje učitel Jan Bejček, „se kterými sedí ve třídě celý zbytek roku. Dovedu si představit, že školy a učitele může tento nátlak od pořádání školy v přírodě odradit.“

    Předseda Sdružení pracovníků Domů dětí a mládeže Libor Bezděk odpovídá na otázky redaktora ČT (foto Jiří Majer)Stávající lékařský posudek od praktického lékaře je platný dvanáct měsíců. Během roku se ale může zdravotní stav dítěte významně změnit. Podle Libora Bezděka má proto vyjádření rodičů pro pořadatele tábora větší význam: rodiče znají aktuální situaci, mají k dispozici zprávy i od odborných lékařů, k nimž jejich potomek chodí, a praktický lékař o tom často ani nemusí mít informaci.

    Lékař Petr Turek, zástupce České tábornické unie (foto Jiří Majer)Ze svého úhlu pohledu hodnotil situaci kolem kontroverzní novely i jednatel Cestovní kanceláře Topinka (foto Jiří Majer)Za administrativní pochybení jsou nyní podle zkušeností ČRDM provozovatelům zotavovacích akcí ukládány sankce v řádu několika set až tisíců korun. V kontroverzním návrhu novely zmíněného zákona je ovšem horní hranice pokuty stanovena na 100.000 až 500.000 korun. Podle údajů ministerstva zdravotnictví ČR, jež má ČRDM k dispozici, přitom byl kupříkladu v letech 2004 až 2006 počet „epidemických výskytů infekce“ při dětské rekreaci dvojciferný (v r. 2004 činil rovných 20),crdm zatímco předloni jich bylo sedm; v letech 2001 až 2002 byly z hygienických důvodů zrušeny pokaždé čtyři akce, předloni žádná.

    Během tiskové konference oznámil předseda ČRDM novinářům, že obdržel zprávu o tom, že nazítří předloží poslanec PaeDr. Josef Novotný pozměňovací návrh. Ten má zohlednit obavy, představené zástupci různých organizací přítomných na tiskové konferenci.

    Autoři